تبلیغات
عجایب جهان هستی - مطالب تیر 1395

گاز های گل خانه ای باعث گرم شدن زمین نمی شوند

مقاله عجایب

cloud-formation

بر اساس تحقیقات جدید، گازهای گلخانه‌ای تاثیر چندانی در روند گرم شدن کره زمین ندارند. این محققین بر اساس نحوه تشکیل ابرها در زمان گذشته و زمان حال به این نتیجه‌گیری دست‌یافته‌اند.

یک کشف جدید در مورد شکل ابرها، نگرانی‌ها در مورد افزایش دمای زمین را کاهش می‌دهد. جاسپر کرکبی می‌گوید “آنچه اتفاق می‌افتد کاهش تدریجی دما در طی قرن ۲۱ است. بااین‌حال، ما قطعا در حال گرم کردن کره زمین هستیم.”

کرکبی در مرکز اروپایی تحقیقات هسته‌ای (CERN) در نزدیکی ژنو کار می‌کند. وی نویسنده مسئول سه مطالعه در مورد این موضوع است که توسط مجله نیچر به چاپ رسیده است.

اساسا این کار نشان می‌دهد قبلا روندهای ناشناخته طبیعی در یک روش پیچیده، اجزای اتمسفری ایجاد می‌کردند که باعث تشکیل ابر می‌شد. رایج‌ترین منبع این اجزا، آلودگی هوا بود که اغلب شامل اسیدسولفوریک حاصل از سوخت فسیلی می‌شد. همچنین منابع طبیعی نیز وجود داشت اما آن‌ها برای تشکیل ابر اهمیت کمتری داشتند.

تحقیق جدید نشان می‌دهد که ترکیب پرتوهای کیهانی از فضا و گازهای ساطع‌شده از درختان نیز باعث تشکیل این اجزا و سپس ابرها می‌شوند. دانشمندان این امر را در محفظه شبیه‌سازی ابرها و از یک رصدخانه دریکی از کوه‌های سوئیس با ارتفاع ۳٫۵ کیلومتر مشاهده کردند.

کرکبی می‌گوید “این روند تنها در محیط‌های بکر موثر است و محیط‌های بسیار بسیار محدودی در زمین هنوز بکر هستند. امروزه این روند توسط اجزای آلوده دچار تغییر شده است.”

برای یک فرد غیرمتخصص پیش‌بینی گرم شدن کره زمین ممکن است چندان مهم نباشد اما در اینجا توضیح می‌دهیم این مساله چگونه رخ می‌دهد:

مدل‌های کامپیوتری استفاده‌شده برای چنین پیش‌بینی‌هایی نیازمند ساخت فرضیه در مورد شرایط پیش از صنعتی شدن زمین است، زمانی که سوزاندن گسترده زغال‌سنگ، نفت و گاز پمپاژ گازهای گلخانه‌ای به هوا را شروع کرد. ابرها یک فاکتور مهم در این مساله هستند زیرا آن‌ها زمین را با منعکس کردن نور خورشید به فضا خنک می‌کنند.

هیچ‌کس نمی‌داند در روزگاران قدیم آسمان‌های ابری چگونه بود.دانشمندان متوجه شدند آن زمان ابرهای کمتری نسبت به زمان حال وجود داشته است. اما کشف یک مسیر طبیعی  برای تشکیل ابرها نشان می‌دهد که پوشش ابری بسیار بیشتر ازآنچه تاکنون تصور می‌کردند، بوده است.

اگر این‌گونه باشد، این امر به این معنی است که گازهای گلخانه‌ای چندان هم تاثیر قوی در گرم شدن کره زمین نداشته‌اند. بنابراین در آینده نیز نقش چندانی در گرم شدن کره زمین ایفا نخواهند کرد.

کرکبی گفت هنوز زود است که بگوییم مطالعه جدید چه مقدار گرم شدن را کمتر نشان می‌دهد. درک بهتر در مورد ابرها بسیار مفیداست اما قبل از اینکه در مورد گرم شدن کره زمین در آینده تصمیم‌گیری شود، هنوز کارهای زیادتری باید انجام شود.

ساخت یک پنل خورشیدی ، نازک تر از تار مو

عجایب عکس

solarcells

پانل‌های خورشیدی نازک و منعطف جدید به ضخامت تار مو ساخته شده اند که موفقیتی جدید در تکنولوژی پوشیدنی محسوب می‌شوند.

پانل‌های خورشیدی جدیدی ساخته شده‌اند که بسیار انعطاف‌پذیر و نازک هستند و می‌توان آنها را در اطراف قاب عینک پیچید، این پانل‌های خورشیدی موفقیتی دیگر در حوزه الکترونیک پوشیدنی هستند. این پانل‌ها توسط تیمی از پژوهشگران در کره جنوبی ساخته شده‌اند و تنها یک میکرومتر قطر دارند و بسیار نازک‌تر از موی انسان و یا یک تار پارچه کت هستند که هر دو به طول معمول ۱۰۰ میکرومتر ضخامت دارند.

این پانل‌های خورشیدی صدها برابر نازک‌تر از پانل‌های خورشیدی استاندارد هستند و سه تا چهار بار نازک‌تر از بسیاری از باریک‌ترین سلول‌های خورشیدی در دسترس حال حاضر هستند.

پروفسور Jongho Lee مهندس موسسه گوانگجو علم و صنعت می‌گوید که پانل‌های آن ها در هنگام خم کردن شکنندگی کمتری دارند ولی به طور مشابه یا حتی کمی بهتر از پانل‌های ۳٫۵ میکرومتری کار می‌کنند.

پژوهشگران می‌گویند که ماده جدید به اندازه کافی منعطف برای بسته‌بندی اطراف یک مداد بوده و در آزمایش‌ها هنگامی که اطراف چیزی ۱٫۴ میلی‌متری پیچیده شدند نیز دارای انعطاف کافی بوده است.

تصور می‌شود که پانل‌ها می‌توانند برای فراهم کردن قدرت برای عینک‌های هوشمند یا در لباس گنجانیده شده برای تکنولوژی پوشیدنی که با سایز و وزن باتری محدود است مورد استفاده قرار گیرد.

دانشمندان یافته‌های خود را در مجله Applied Physics Letters منتشر ساختند. سلول‌های خورشیدی فوق‌العاده نازک از یک نیمه هادی گالیم آرسنید (gallium arsenide) تهیه شده‌اند. سپس با یک ماده قابل انعطاف مهر و موم شدند. این‌ کار برای اجتناب از نیاز به چسب برای ضخیم‌سازی سلول‌ها استفاده شده است. بعد سلول‌ها در الکترود سرد شده‌اند.

برخی دیگر از محققان، پانل‌های خورشیدی در حدود یک میکرومتر ساخته‌اند ولی از روش‌های دیگری به نام اچینگ ( etching) استفاده نموده‌اند.

تیم پروفسور لی معتقد است که روش چاپ انتقال آن ها می‌تواند با مقدار کمی مواد سلول‌های فتوولتائیک بسیار منعطفی بسازند.

 

پاک ترین و آلوده ترین شهر های دنیا

city-wallpaper-47

به تازگی، انستیتوی The Blacksmith مهم ترین و خطرناک ترین مشکلات و آلودگی هایی را که ما امروزه با آن ها مواجه هستیم، مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند و در نهایت لیستی از خطرناک ترین مرگبارترین فاکتورهای آلودگی را که ما با آن ها سر و کار داریم منتشر کرد.کلیک – این لیست به شرح ذیل است:

1. آلودگی آب های زیر زمینی
2. فعالیت های صنعتی اکتشاف و استخراج معادن
3. فرآوری و گداخت فلزات
4. پسماندهای رادیو اکتیو و معادن اورانیوم
5. فاضلاب های تصفیه نشده
6. کیفیت هوای محیط های شهری
7. بازیافت اسید باتری
8. آب های سطحی آلوده شده
9. آلودگی هوای فضاهای داخلی ( محیط های مسقف )
10. فعالیت های صنعتی بر روی معادن طلا
واقعا جای نگرانی دارد که بسیاری از مردم خانه هایشان را در مجاورت همین آلودگی های گسترده بنا کرده اند. سازمان جهانی بهداشت (World Health Organization ) گزارشات متعددی را مبنی بر اینکه هنوز هم شاخص امید به زندگی در بسیاری از کشورها زیر 40 سال است، منتشر نموده است. با این حال هنوز 16 کشور در جهان هستند که ساکنین آن امیدوارند تا 80 سالگی بتوانند زندگی کنند. در کنار فاکتورهای مهمی چون جنگ و نزاع های داخلی، یکی از مهمترین فاکتورها و عوامل مرگ و میر در جهان، شیوع بیماری های مختلف است. چنان که تعداد کثیری از کشورها هنوز هم به لحاظ کیفیت مناسب بهداشت و تخلیه فاضلاب و دفع زباله ها وضعیت مناسبی را ندارند. و از این رو مردم این کشورها مجبورند در داخل زباله های کثیف و آلوده به دنبال غذا بگردند. تفاوت ها و تضادهای موجود در این زمینه در بین کشورهای در حال توسعه و کشورهای توسعه یافته بسیار زیاد و چشمگیر است. به طوری که برخی کشورهای توسعه یافته همچون ایالات متحده از بزرگترین آلوده کنندگان هوا در جهان به شمار می روند. با این وجود، فاکتورهای زیادی وجود دارند که در امر پاکیزگی و بهداشت و افزایش کیفیت هوای یک شهر دخیل هستند. در اینجا با نگاهی به این لیست مصور که نشان دهنده تفاوت های مخرب و موثر و حیاتی موجود بین شهرهایی که آلودگی ها و پسماندهای تولید شده در شهرهایشان را با سیستم های مختلف و پیشرفته کنترل و مدیریت می کنند، با شهرهایی که مدیریت نسبتا ضعیف و نا کارآمدی در این زمینه دارند، به بررسی 10 نمونه از پاکترین شهرهای دنیا در برابر 10 شهر آلوده و کثیف جهان می پردازیم…

فهرست 10 شهر آلوده جهان به قرار زیر است :

1. Linfen – چین
نوع آلاینده ها: ذغال سنگ. منبع آلاینده ها : انتشار آلاینده های ناشی از صنایع و کارخانه های خودرو سازی.
شهر لینفن چین نه تنها در این کشور، بلکه در جهان نیز عنوان آلوده ترین شهر را به خود اختصاص داده است. این شهر معادن ذغال سنگ بسیاری را در خود جای داده و با وجود این که معادن قانونی و رسمی ذغال سنگ این شهر مقادیر فراوانی از آلاینده ها را تولید می کنند، اما در واقع این معادن غیر قانونی هستند و به دلیل عدم پیروی از ضوابط و محدودیت های جلوگیری از آلودگی محیط زیست، تاثیر مهمی بر تخریب و کاهش کیفیت هوا را دارند.
هوای این شهر به گونه ای است که همواره پوشیده از دود و خاکستر حاصل از سوختن ذغال سنگ است.
2. Tianying – چین
نوع آلاینده ها: سرب و فلزات سنگین. منبع آلاینده ها: اکتشاف و استخراج معادن و فرآوری فلزات. تیان یینگ به تنهایی بیش از 50 درصد کل تولیدات سرب کشور چین را بر عهده دارد. از آنجایی که در چین، استانداردها و قوانین مناسب و مطلوبی برای کنترل و مدیریت تولیدات سرب وجود ندارد، مقادیر زیادی از فلز سرب در آب و خاک این شهر وارد می گردد و به تبع آن وارد جریان خون کودکان این شهر می شود. تحقیقات نشان داده که ورود فلز سرب به داخل بدن کودکان , باعث کاهش ضریب هوشی (IQ) آنان می گردد.
3. Sukinda – هند
نوع آلاینده ها: کروم شش ظرفیتی (Hexavalent Chromium ) – منبع آلاینده ها: معادن استخراج فلز کروم.
کروم شش ظرفیتی یک نوع فولاد سرطان زا است که در تولیدات کمربند و پوشاک چرمی به کار می رود. مطالعات انجام گرفته بر روی شهر ساکیندای هند نشان می دهند که کروم شش ظرفیتی موجود در آب آشامیدنی این شهر بیش از دو برابر استاندارد جهانی است. یکی از مراکز سلامت و بهداشت هند در تخمینی اعلام کرده است، نزدیک به 85 درصد از مرگ و میرهای ساکنین نزدیک مناطق معدنی این شهر، ناشی از بیماری های نشات گرفته از انتشار کروم در هوا است.
4. Vapi – هند
نوع آلاینده ها: فلزات و مواد شیمیایی. منبع آلاینده ها : کارخانه ها و صنایع.
شهر واپی هند اگر به خاطر رشد و توسعه کند و کم سرعتش نبود، مسلما در رده های بالاتر این لیست قرار می گرفت. میزان جیوه موجود در آب های زیرزمینی این شهر، تقریبا 100 برابر بیشتر از میزان اعلام شده از سوی سازمان بهداشت جهانی (WHO ) است. همچنین در اکثر محصولات کشاورزی و نیز هوای این شهر، برخی از فلزات سنگین را می توان مشاهده کرد.
5. La Oroya – پرو
نوع آلاینده ها : سولفور دی اکسید، سرب، مس، روی . منبع آلاینده ها : معادن فلزات.
شهر لا اورویا در پرو، از جمله شهرهایی است که گمان می رود میزان سرب موجود در خون 99 درصد از کودکان آن بیش از میزان مجاز اعلام شده باشد. بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، میزان سرب موجود در آب، خاک، هوای این شهر در حدود سه برابر مقدار مجاز است. سرب از جمله فلزاتی است که ممکن است حتی تا قرن ها در داخل خاک باقی بماند.
6. Dzerzhinsk – روسیه
نوع آلاینده ها : مواد شیمیایی و فرآورده های سمی همچون سارین و گاز vx . منبع آلاینده ها : تولیدات سلاح های شیمیایی.
کتاب رکوردهای گینس از شهر ژرژینسک روسیه به عنوان آلوده ترین شهر جهان به مواد شیمیایی یاد کرده است. در فاصله بین سال های 1930 تا 1998 نزدیک به 300 هزار تن مواد شیمیایی و سمی به طرزی نا مناسب و غیر استاندارد در این شهر آزاد و تخلیه شد. گفتنی است که آمار مرگ و میر در این شهر نسبت به آمار زاد و ولد در حدود 260 درصد بیشتر گزارش شده است.
7. Norilsk – روسیه
نوع آلاینده ها : آلاینده های هوا همچون ریزگرد ها و سولفور دی اکسید. منبع آلاینده ها : استخراج معادن نیکل و فلزات.
شهر نوریلسک به عنوان بزرگترین مرکز تولید و ذوب فلزات سنگین در جهان به شمار می رود. هر ساله چیزی بیش از 4 میلیون تن مواد شیمیایی سمی و بسیار خطرناک وارد جو این شهر می گردد. وضعیت این شهر به گونه ای است که یافتن حتی یک اصله درخت زنده تا شعاع 30 مایلی این شهر کاری بسیار دشوار و غیر ممکن به نظر می رسد.
8. Chernobyl – اوکراین
نوع آلاینده ها : تشعشعات اتمی. منبع آلاینده ها : فروپاشی تاسیسات اتمی.
زمانی که در سال 1986 نیروگاه اتمی شهر چرنوبیل دچار تخریب و فروپاشی شد؛ تشعشعات هسته ای ناشی از آن چیزی در حدود 100 برابر بیشتر از تشعشعات حاصل از بمباران شیمیایی هر دو شهر هیروشیما و ناکازاکی بود. تمامی زمین ها و مناطق این شهر هم اکنون نیز شدیدا آلوده است و انتظار می رود تا هزاران سال همین وضعیت را داشته باشد. به طوری که تا شعاع 20 مایلی این شهر جزو مناطق غیر قابل سکونت دسته بندی شده است.
9. Sumgayit -آذربایجان
نوع آلاینده ها : مواد شیمیایی ارگانیک، فلزات سنگین و نفت. منبع آلاینده ها : کارخانه ها و تاسیسات صنعتی و پتروشیمی.
زمانی که کارخانه ها و تاسیسات شهر سومگاییت آذربایجان هنوز فعال و مشغول به کار بودند، هر ساله بیش از 12 هزار تن مواد سمی خطرناک – مانند جیوه – در فضای این شهر آزاد می شد. با اینکه اکنون بسیاری از کارخانه های این شهر تعطیل و درشان بسته شده است، اما هوای آن همچنان آلوده است و هنوز هم هیچ اقدامی برای پاکسازی هوای این شهر انجام نگرفته است.
10. Kabwe – زامبیا
نوع آلاینده ها : کادمیم و سرب . منبع آلاینده ها : اکتشاف و استخراج معادن سرب.
کشف و پیدایش معادن غنی و سرشار سرب در شهر کابوه زامبیا برای اولین بار در سال 1902 رخ داد. اما در آن زمان هیچ کس به فکر حفظ سلامتی ساکنان این شهر در حین استخراج این معادن نبود. میزان سرب موجود در جریان خون کودکان این کشور به طور متوسط چیزی در حدود 5 تا 10 برابر بیشتر از مقادیر مجاز اعلام شده از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا (U.S. Environmental Protection Agency ) است. لازم به ذکر است که بانک جهانی بودجه ای تقریبا 40 میلیون دلاری را برای انجام پروژه ای با هدف پاکسازی هوای این کشور اختصاص داده است.

و اما فهرست 10 شهر پاکیزه و سالم جهان:

1. Calgary – کانادا
شهر کلگری کانادا عنوان پاک ترین شهر جهان را به خود اختصاص داده است. علی رغم فعالیت وسیع صنایع نفت و گاز در این منطقه، این شهر از یک زیرساخت و بافت شهری شبکه ای درست و با برنامه برخوردار است که منجر به کاهش شدید ازدحام ترافیکی شده است. این شهر همچنین از تکنولوژی سیستم حمل و نقل شهری (light rail transportation ) و نیز ایستگاههای حمل زباله که وظیفه طبقه بندی انواع مختلف زباله ها و جدا کردن مواد زیست تخریب پذیر و قابل بازیافت را بر عهده دارند، بهره می برد.
2. Honolulu – آمریکا
شهر Honolulu واقع در ایالت هاوایی به عنوان بالاترین و بهترین شهر ایالات متحده آمریکا در این لیست جای گرفته است. در این شهر صنعت تولیدات چراغ های روشنایی رواج دارد. سازمان حمل و نقل عمومی آمریکا (American Public Transportation Association ) شهر Honolulu را به خاطر سیستم حمل و نقل پیشرفته آن – که دارای خطوط اختصاصی تردد اتوبوس است – مورد تحسین و تشویق قرار داده است. با بکارگیری سیستم حمل و نقل عمومی (اتوبوس رانی) این شهر توانسته تا حد زیادی جریان ترافیک و نیز دود خروجی از اگزوز اتومبیل ها را کاهش دهد.
3. Helsinki – فنلاند
علی رغم اینکه هلسینکی با داشتن جمعیتی بالغ بر 500 هزار نفر یک شهر نسبتا بزرگ به شمار می رود، اما به خاطر ترویج و گسترش استفاده از حمل و نقل عمومی ( قطار شهری )، احساس تقابل با یک شهر بسیار کوچکتر را به انسان القا می کند. ساکنان هلسینکی به شهر خودشان افتخار می کنند و برای اطمینان از پاکیزه ماندن آن از هیچ تلاش و کوششی دریغ نمی کنند. خیابان های این شهر به قدری عریض و بزرگ است که منجر می شود مردم بسیار کم و به ندرت در معرض ازدحام و شلوغی قرار داشته باشند و نیز دود خروجی از اتومبیل ها به شدت کاهش یابد.
4. Ottawa – کانادا
علاوه بر بهره مندی از سیستم حمل و نقل قطار شهری که به نوبه خود باعث کاهش چشمگیر ترافیک و آلودگی شهر می گردد، مسئولین شهر اوتاوا بسیاری طرح ها و برنامه های دیگر که به طور ویژه برای پاکیزه نگه داشتن شهر طراحی شده اند را نیز در دستور کار خود دارند. برای مثال هر ساله در فصل بهار طرحی با نام “Spring Cleaning The Capital” (پاکسازی بهاره شهر) در این شهر اجرا می شود. امسال در این طرح و در فاصله زمانی بین 15 آوریل تا 15 می، بیش از 60 هزار نفر به صورت داوطلبانه برای تمیز کردن پارک ها، خیابان ها، فضاهای سبز و پیاده راه های شهر ثبت نام نمودند.
5. Minneapolis – آمریکا
با وجود اینکه مینیاپولیس به عنوان بزرگترین شهر ایالت مینه سوتا به شمار می رود، به پاس نوآوری ها و ابتکارات انجام گرفته در آن، ساکنان این منطقه همواره پاکیزگی و بهداشت عمومی را به عنوان یکی از اولویت های خود قرار دهندو به همین منظور همواره به عنوان یک شهر پاک و سالم از آن یاد می شود. یکی از اصلی ترین و کارسازترین علل کاهش میزان تولید دود و آلودگی در این شهر استفاده عمومی و همگانی از سیستم قطار شهری است. به علاوه این شهر از سیستم حمل و نقل با دوچرخه نیز بهره می برد و دارای مسیر های اختصاصی متعدد دوچرخه سواری برای رفت و آمد افراد به محل کار است.
6. Oslo – نروژ
یکی از مهم ترین دلایلی که منجر شده است تا اسلو به عنوان یکی از پاک ترین شهرهای جهان تلقی شود , خلاقیت ها و نوآوری های به کار رفته توسط توسعه دهندگان شهر در جهت سبز بودن و پایدار بودن آن است. از سال 2010، از اتوبوس هایی در این شهر رونمایی شد که با سوخت حاصل از زباله های تولیدی توسط بشر کار می کنند و امید می رود که به زودی انرژی و سوخت لازم برای همه 400 دستگاه اتوبوس فعال در این شهر از این طریق تامین گردد.
7. Stockholm- سوئد
علاوه بر سیستم حمل و نقل مشهور و معروف شهر استکهلم که تا حدود زیادی میزان ترافیک و نیز استعمال سوخت های دیزلی را پایین آورده است، در این شهر کارخانه ها و صنایع زیادی به چشم نمی خورد. این بدان معناست که بخش وسیعی از رشد اقتصادی این شهر از کارها و فعالیت هایی سرچشمه می گیرد که هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کنند. علاوه بر این، پایتخت سوئد بیشترین درصد استفاده از وسایل نقلیه با سوخت پاک در قاره اروپا را در اختیار دارد. حدود 5 درصد از کل وسایل نقلیه مورد استفاده در این شهر با سوخت هیبریدی (سوخت گیاهی ) کار می کنند.
8. Zurich – سوئیس
شهر زوریخ بیشتر به خاطر سیستم حمل و نقل کارامد و پاکش در جهان مشهور است. در این شهر استفاده از انواع وسایل نقلیه مانند قطار، قایق، اتوبوس و خودروهای سواری امکان پذیر است. این تنوع و گستردگی دسترسی به وسایل حمل و نقلی منجر به کاهش چشمگیر ورود آلاینده ها به هوا شده است.
9. Katsuyama – ژاپن
شهر کاتسویامای ژاپن با داشتن جمعیتی کمتر از 30 هزار نفر به عنوان کوچکترین شهر موجود در این فهرست به شمار می آید. در این شهر اهمیت فراوانی به امر پاکیزه نگه داشتن شهر داده می شود چرا که بخش اعظم درآمد های شهر از طریق توریسم و گردشگری حاصل می گردد. این شهر همه ساله فستیوال ها و جشنواره های فصلی متعددی را میزبانی می کند که پاکیزه بودن شهر یکی از لوازم اصلی درست برگزار شدن این مراسمات به حساب می آید. به همین جهت نیز سرمایه داران و مسئولین دولتی شهر همواره تمیزی و پاکیزگی شهر را به عنوان بالاترین اولویت در برنامه ها و فعالیت های خود در نظر دارند.
10. Bern – سوئیس
پایتخت سوئیس به عنوان دومین شهر نماینده این کشور در این فهرست قرار دارد. این شهر به منظور جذب گردشگران و توریست های هرچه بیشتر به زیبایی ظاهری و محیطی خودش اتکا دارد. به همین جهت مسئولین شهر خلاقیت ها و ابتکارات فراوانی را برای پاکیزه و زیبا نگه داشتن شهر به کار می گیرند تا گردشگرانی که از آن بازدید می نمایند تحت تاثیر پاکیزگی و زیبایی آن قرار گرفته و همین شهر را به عنوان مقصد سفر توریستی بعدی شان نیز در نظر بگیرند.

گوشیتان را بپوشید !!

عکس عجایب

maxresdefault (17)

قابلیت خم شدن می‌تواند دور جدیدی از تجارت در گوشی‌های هوشمند باشد. پیشرفت‌های حاصله طی سال‌های اخیر بر روی صفحات نمایش بزرگ‌تر و دوربین‌ و اسپیکر بهتر تمرکز داشته است. اما اگر بتوانیم گوشی خود را بپوشیم چطور؟

آقای مک‌کارتی خطاب به مخاطبان خود در گردهمایی فن‌آوری سان‌فرانسیسکو که در این ماه برگزار شد، گفت: من امروز یک پیراهن بسیار زیبا پوشیده‌ام، ولی این پیراهن هیچ جیبی ندارد! گوشی‌ام رو کجا باید بگذارم؟

چند لحظه بعد، او گوشی هوشمند خود را خم کرد و مثل یک دستبند به دور مچ خود پیچید! خب! مشکل حل شد.

محصول جدید شرکت چینی سازنده گوشی‌های هوشمند، لنوو، هنوز در دسترس بازار نیست. اما گوشی‌ها و تبلت‌های با قابلیت خم و تا شدن ممکن است به موج بعدی دستگاه‌های الکترونیکی بپیوندند. لنوو و رقیب کره‌ای‌اش، سامسونگ، در حال یافتن راهی برای ساخت دستگاه‌هایی با انعطاف‌پذیری بیش‌تر هستند، به‌طوری‌که دیگر مردم حس نکنند که مجبورند یک گوشی بزرگ شبیه آجر را همه‌جا با خود حمل کنند! اما دانش چالشی بزرگ در این مسیر خواهد بود.

دکتر کرومر، یکی از نایب‌رئیسان لنوو در بخش پژوهش و ابداع در فن‌آوری دستگاه‌ها، اعلام کرد: ما باید بتوانیم هر آنچه را که شما در یک گوشی هوشمند معمولی در اختیار دارید حفظ کنیم، و از طرفی آن را در دستگاهی قرار دهیم که بتواند خم شود.

لنوو اعلام کرده است که در حال حاضر مشغول کار بر روی دو ایده‌ مختلف برای آزمایش خمش‌پذیری دستگاه‌های منعطف است. یکی از این دو ایده CPlus است که توسط مک‌کارتی معرفی شد و یک گوشی هوشمند اندرویدی با صفحه‌نمایشی کمی کوچک‌تر از ارتفاع یک قوطی کوکاکولا است! این گوشی دارای بیش از ۲۰ مفصل (یا نقاط خمش‌پذیر) است که این امکان را به دستگاه می‌دهد تا با خم شدن به‌صورت یک مچ‌بند دربیاید. ایده دوم، Folio، یک گوشی هوشمند اندرویدی است که کمی بزرگ‌تر از CPlus بوده و می‌تواند باز شود تا به یک تبلت ۷٫۸ اینچی تبدیل گردد.

قابلیت خم شدن می‌تواند دور جدیدی از تجارت در گوشی‌های هوشمند باشد. پیشرفت‌های حاصله طی سال‌های اخیر بر روی صفحات نمایش بزرگ‌تر و دوربین‌ و اسپیکر بهتر تمرکز داشته است. چنین دستگاه‌هایی می‌توانند یک جرقه در بازار تجارت ۴۳۲ میلیون دلاری گوشی‌های تلفن همراه هوشمند سراسر دنیا به راه بیندازند، جایی که بر اساس تحقیقات شرکت IDC، تعداد افراد بیش‌تری گوشی‌های موجود را می‌خرند ولی انگیزه کمتری برای به‌روزرسانی آن‌ها دارند.

جنیفر کنت در گفتگو با پارکس اسوشیتس، شرکت مشاوره‌ای در دالاس، اذعان داشت: هر یک از تولید‌کنندگان باید تمام تلاش خود را برای یافتن ویژگی‌های سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری به کار ببندند تا تجربه‌ای به‌واقع جدید را برای کاربر فراهم کنند، نه این‌که به این موضوع به چشم یک کالای صرفاً تجاری نگاه کنند.

انعطاف‌پذیری ایده جدیدی نیست. دهه‌هاست که صفحات نمایش تلویزیون‌ها انحنا دارند. سامسونگ و ال‌جی نیز هم‌اکنون گوشی‌های هوشمندی با نمایشگرهای منحنی برای فروش دارند. اما قابلیت تا کردن یک دستگاه برای کوچک‌تر کردن آن (یا به‌عکس، برای بزرگ‌تر یک دستگاه کوچک) یک نگاه جدید است.

کرومر می‌گوید: ممکن است افراد ابعاد دستگاه خود را دوست داشته باشند. اما زمان‌هایی هستند که بخواهند یک نمایشگر اضافی روی تبلت خود داشته باشند.

هم‌اکنون برخی تولیدکنندگان ازجمله لنوو، لپ‌تاپ‌هایی را به فروش می‌رسانند که می‌توانند تاشده و به تبلت تبدیل شوند.

اما آماده کردن یک محصول برای ورود به بازار می‌تواند یک چالش باشد. برای لنوو، حتی رسیدن به یک نمونه اولیه که بتواند به‌درستی کار کند مسئله‌ای پیچیده بود.

ایده ساخت دستگاه‌هایی مانند سی‌پلاس از یک سال و نیم پیش و با پروژه گوشی‌های خمش پذیر شروع شد. طی این پروسه، بازخوردهای گروه کوچکی از مصرف‌کنندگان در ایالات‌متحده و چین ثبت شد. مردم اذعان داشتند که می‌خواهند نمایشگر دستگاهشان به‌اندازه کافی بزرگ باشد و در عین حال علاقه‌ای به داشتن یک تبلت بزرگ‌تر نداشتند، چون نمی‌توانستند آن را در جیبشان حمل کنند.

دیگر شرکت‌ها ازجمله سامسونگ و یک شرکت چینی به نام Chongqing Graphene نیز نگاهی به دستگاه‌های انعطاف‌پذیر دارند. مدیرعامل سامسونگ در سال ۲۰۱۳ در یک گردهمایی مربوط به سرمایه‌گذاران اعلام کرد که: طی سال‌های آینده ما دستگاهی تاشو ارائه خواهیم داد به‌طوری‌که قادر خواهید بود گوشی و تبلت خود را در جیبتان حمل کنید.

یکی از مجریان طرح شرکت Chongqing Graphene در گفتگو با بلومبرگ در ماه مه اعلام کرد که امسال گوشی هوشمند خم‌شویی را باقیمت ۷۶۵ دلار در چین به فروش خواهد گذاشت. هرچند  که این شرکت پاسخ سریعی به پرسش‌های خبرگزاری The Chronicle نداد.

هنوز گره‌های زیادی در این راه باید باز شوند. شرکت‌ها نیاز دارند به نحوی گوشی‌ها را مهندسی کنند که حین استفاده کاربر و طی تکرار عمل باز و بسته شدن برای تبدیل به دستبند نشکنند.

همچنین یافتن قطعاتی مانند پردازنده برای قرارگیری روی یک بورد مادر انعطاف‌پذیر کار مشکلی خواهد بود که ممکن است موجب شود که بورد مدار گوشی (یعنی جایی که پردازنده و سایر قطعات قرار دارند) در یکی از دو سر دستگاه تعبیه شود. این امر روی توزیع وزن وارد بر دستگاه و تعیین ضخامت آن مؤثر خواهد بود.

برخی تحلیلگرها معتقدند که گوشی‌ها یا تبلت‌های تاشو در غیاب پیشرفت‌های دیگر نمی‌توانند خریداران را اغوا کنند. رومان لاماس، یکی از مدیران تحقیقاتی گروه گوشی‌های پوشیدنی و همراه شرکت IDC بر این باور است که برای آن‌که سازندگان بتوانند خریداران را مجاب کنند تا به‌جای دستگاه‌های موجود در بازار از CPlus استفاده کنند، نیاز دارند تا نرم‌افزارهای نفس‌بر و ویژگی‌های اضافی دیگری نیز ارائه دهند.

لاماس اضافه کرد: این امر که سی‌پلاس بتواند به‌اندازه‌ای هوشمند باشد که با آنچه اکنون می‌توانید انجام ‌دهید مطابقت یابد، دقیقاً همان کاری است که فن‌آوری موجود انجام می‌دهد. سؤال اینجا است که چه کار دیگری هست که این گوشی‌های انعطاف‌پذیر می‌توانند انجام دهند که گوشی‌های موجود نمی‌توانند؟

با این حال، روئل ورتگال، استاد “کنش و واکنش انسان-رایانه” در دانشکده محاسبات دانشگاه کویینز کانادا باور دارد که هم‌اکنون به‌اندازه کافی درخواست برای دستگاه‌های انعطاف‌پذیر وجود دارد. او می‌گوید همان‌طور که مردم ظروفی متفاوت برای خوردنی‌های مختلف خود انتخاب می‌کنند، ممکن است روزی نوع گوشی‌ هوشمندی را که مناسب نوع فعالیت آن روزشان باشد برگزینند.

برای مثال، کسی که به دویدن در فضای باز عادت دارد ممکن است بخواهد گوشی هوشمندی داشته باشد که بتواند آن را دور مچ خود ببندد، البته اگر یک ساعت هوشمند برایش کافی نباشد.

ورتگال که بر روی نمونه‌های اولیه دستگاه‌های منعطف کارکرده است می‌گوید که معتقد است شرکت‌ها در حال برداشتن اولین گام‌ها در این زمینه هستند. شاید اولین نمونه قابل ارائه، تنها یک ساعت هوشمند باشد که بتواند بدون استفاده از یک گوشی تماس ایجاد کند، که این ویژگی هنوز این روزها کمی غیرعادی است، به‌جای آن‌که برعکس، یک گوشی بتوانند تا رسیدن به‌اندازه یک ساعت مچی تا شود.

وی اضافه کرد: من فکر نمی‌کنم این‌که بتوانیم یک دستگاه باضخامت یک برگ کاغذ داشته باشیم، به‌زودی ممکن باشد.

 

محبوب ترین گوشی های اندروید کدامند ؟

عکس

galaxy-note-5-blue-back-s-pen

همواره در بین کاربران و مصرف کنندگان گوشی های تلفن همراه این سوال وجود دارد که محبوب ترین گوشی اندروید در دنیا چه مدلی و متعلق به چه شرکتی است، تا این که بالاخره شرکت معتبر آنتوتو این موضوع را برای کاربران مشخص کرد.

علی رغم اندازه بزرگ و قیمت خاصش، سامسونگ گلکسی نوت ۵ محبوب ترین گوشی با سیستم عامل اندروید در سراسر جهان به شمار می رود.

این اطلاعات و آمار از شرکت تعیین سطح آنتوتو به دست آمده و از پرسشنامه ای که در اختیار کاربران این گوشی ها قرار داده شد نیز کمک گرفته شد.
حد فاصل دی ماه ۹۴ تا تیر ماه ۹۵، نوت ۵ سامسونگ محبوب ترین گوشی با توجه به ۷٫۸ درصد استفاده در سراسر جهان به عنوان محبوب ترین گوشی اندروید شناخته شد.
شرکت سامسونگ ۵ گوشی دیگر در بین ده گوشی محبوب برتر جهان داشت که به ترتیب عبارتند از گلکسی S6 با ۵٫۴۷ درصد و گلکسی S6 Edge با ۳٫۴۱ درصد و گلکسی S7 با ۳٫۲۰ درصد که رده های دوم تا چهارم این جدول رابه خود اختصاص دادند.

گوشی شیائومی ردمی نوت ۳ با ۳٫۰۷ درصد رده پنجم رابه خود اختصاص داد .

اجرای بازی های اندروید بدون نیاز به نصب آن ها !!

عجایب دانلود

asphalt8

به‌ زودی نتایج جستجوی گوگل به شما اجازه خواهد داد بازی‌های اندروید را بدون نصب، امتحان کنید.

گوگل ویژگی‌های برای بازی‌ها اعلام کرده است، که یک از آن‌ها یک آگهی تعاملی است. این ویژگی‌ها که تبلیغات آزمایشی جستجو لقب گرفته‌اند، به کاربر اجازه می‌دهد بدون اینکه مجبور باشند بازی را روی دستگاهشان نصب کنند، آن را برای چند دقیقه امتحان کنند.

ویژگی جدید یک افزونه برای “تبلیغات استریم” است گه گوگل در دسامبر ۲۰۱۵ اعلام کرده بود. این ویژگی به کاربران این امکان را می‌دهد بدون اینکه دچار درسر دانلود و نصب شوند، ابتدا برنامه را امتحان کنند.

نحوه اجرای آن نیز بسیار کاربر پسند است. همان‌طور که گوگل در یک وبلاگ نشان داده است ، هنگام جستجوی عنوان بازی توسط کاربر در نوار جستجو یا برنامه جستجوی گوگل، در نتایج گزینه “اکنون امتحان کنید” مشاهده می‌شود. با کلیک بر روی این گزینه، یک نسخه رایگان آزمایشی به مدت ۱۰ دقیقه برای شما باز خواهد شد. این ویژگی از چند هفته دیگر قابل اجرا خواهد بود.

این تبلیغات تنها برای کاربران گوش‌های هوشمند نمایش داده می‌شود که با استفاده از وای فای به اینترنت متصل شده باشند. این ویژگی به این دلیل طراحی شده تا برای کاربران نیز همانند سازندگان آن تجربه بهتری ایجاد کند. به‌جای نشان دادن تبلیغات و جلب توجه کاربر، گوگل از آن‌ها می‌خواهد برنامه‌ها را امتحان کنند بدون اینکه تعهدی برای دانلود آن در آینده داشته باشند. برای سازندگان، این به معنی فرصتی است تا کارشان را برای مشتری احتمالی به نمایش بگذارند. گوگل در وبلاگ خود نوشت: “با استفاده از این فرصت می‌توانید کاربران وفادارتری برای محصولات خود پیدا کنید.”

گوگل همچنین از راه‌اندازی Indie Corner خبر داد. این یک مجموعه در گوگل است که گلچینی از بهترین بازی‌ها را در آن به نمایش می‌گذارد. اگر شما یک سازنده هستید می‌توانید بازی خود را برای بررسی ارائه دهید. گوگل پارامترهای مدیریت بازی را نیز اعلام کرد. این ویژگی به سازندگان امکان می‌دهد gameplay و پارامترهای اقتصادی بازی را بدون نیاز به تغییرات APK به‌روز رسانی کنند. یک ویژگی دیگر به نام ضبط ویدئوی API به سازندگان اجازه می‌دهد قابلیت ضبط ویدئو را به برنامه خود اضافه کنند و به کاربران اجازه می‌دهد ویدئو‌هایی شامل لایو استریم را با دوستانشان یا در یوتیوب به اشتراک بگذارند.

در حاشیه گوگل گفت در حال کار بر روی تبلیغات پرتره ویدئویی هستند، یک ویژگی دیگر که به سازندگان اجازه می‌دهد بسیار موثرتر به کاربرانی که دستگاه آن‌ها بر روی حالت پرتره است، خدمات ارائه کنند. این کمپانی می‌گوید یک ترکیب جدید نیز ارائه خواهد داد که توسط آن سازندگان می‌توانند برای افرادی که بیش از ۳۰ دقیقه صرف بازی کرده‌اند، تبلیغات ارسال کند. تمامی ویژگی‌های فوق در چندهفته آینده در دسترس خواهند بود.

درباره ما

سلام من مجید مدیر وبلاگ (عجایب جهان هستی ) که در 92/03/20 تاسیس شد هستم. این وبلاگ مخصوص طبیعت و عجایب آن است و شما در این وبلاگ می توانید درباره ی عجایب جهان ببینید و بخوانید. اگر با شمایی که وبلاگ دارید تبادل لینک کنم، خوش حال می شم. من را ا اسم عجایب جهان هستی لینک کنید و به من خبر دهید تا شما را در اسرع وقت لینک کنم .

افتخارات :
رتبه اول استان تهران - 1396
رتبه دوم استان تهران - 1395
رتبه دوم منطقه 6 - 1396
رتبه سوم منطقه 6 - 1395
در مسابقات فرهنگی و هنری آموزش و پرورشنتیجه تصویری برای ‪iranapps png‬‏

بایگانی

نویسنده

صفحات دیگر

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

اطلاعات سایت

آمار بازدید

  • بازدید کل:

  • بازدید امروز:

  • بازدید دیروز:

  • بازدید ماه قبل:

  • بازدید این ماه:

  • تعداد مطالب:

  • نویسندگان: