عجایب جهان هستی - مطالب اردیبهشت 1395

گودزیلا !!

جانداران عجایب

کشف یک گودزیلا در عمق آب های  جزایر گالاپاگوس

این ایگوآنای عظیم الجثه عجیب و غریب در حالی که به دنبال غذا در بستر دریا می‌گشت در عمق آبهای جزایر گالاپاگوس دیده شد.

این مارمولک غول پیکر که مشهور به گودزیلا بوده و طول آن بیش از یک انسان بالغ است ابتدا در ساحل پرسه زده و سپس به عمق اقیانوس شیرجه می‌زند و با حرکات وحشیانه و با استفاده از بینی سعی بر پیدا کردن غذا در کف اقیانوس دارد.

کشف گودزیلا در آبهای اقیانوس آرام + تصاویر

کشف گودزیلا در آبهای اقیانوس آرام + تصاویر

کشف گودزیلا در آبهای اقیانوس آرام + تصاویر

موتور سیکلت بالدار

عجایب

یک موتور سیکلت در ژاپن که پرواز می کند !

شرکت یاماها ژاپن که سابقه طولانی در ساخت موتور سیکلت دارد، این بار از محصول مفهومی خود در نمایشگاه موتورهای مفهومی ویتنام رونمایی کرد.

به گزارش ایلنا، نام این موتور سیکلت مفهومی شرکت یاماها ۰۴Gen است و بعنوان نسل چهار موتور سیکلت های Gen این شرکت محسوب می شود.

طراحی بدنه این موتور سیکلیت با نوآوری گره خوررده و از علم دینامیک در بدنه آن بهره گرفته شده است.

در دو سمت این موتور سیلکت دو بال تعبیه شده که شبیه به بال یک حشره است و بصورت متحرک است ضمن اینکه این دوبال نیمه شفاف هستند تا قطعات داخلی آن قابل رویت باشد و می توان گفت که این ویژگی موتور سیکلت ۰۴Gen آن را در دسته محصولات مفهومی قرار داده است.

بدنه این محصول شرکت یاماها شبیه به موتور وسپا است و ترمزهای جلو و عقب آن هم دیسکی هستند. این موتور سیکلت را می توان بعنوان نسل جدیدی از موتورهای وسپا شرکت یاماها در نظر گرفت.دوچرخه ی هوشمند

دوچرخه ی هوشمند

دوچرخه ی الکتریکی جدید کمپانی وانموف، ظاهری شبیه به دوچرخه های معمولی، اما با سه تفاوت عمده طراحی شده است: با موتور قابل تقویت دوچرخه ی الکتریکی، نیازی به پدال زدن نیست؛ قفل شدن بدون نیاز به کلید و قابلیت اتصال به اینترنت، از دیگر ویژگی های دوچرخه ی الکتریکی هستند.

این دوچرخه ی الکتریکی با نام الکتریفاید اس (Electrified S) با اثر انگشت کاربر قفل شده و با گوشی هوشمند، هدایت می شود. تمام اجزای این دوچرخه نیز مانند سایر دوچرخه های برقی رده بالا، در قالب اصلی آن جاسازی شده؛ با اینحال باریک تر از آنهاست. وزن دوچرخه ی الکتریکی وانموف، ۴۰ پوند است. علاقه مندان می توان دوچرخه ی الکتریکی وانموف را با قیمت ۲۰۰۰ دلار پیش خرید کنند، قیمت این دوچرخه در ماه ژوئن به ۳۰۰۰ دلار می رسد.

سمی ترین حیوان دنیا

جانداران

سمی ترین حیوان دنیا یک غورباقه است !

این قورباغه ی طلایی بر خلاف ظاهر غلط اندازش سمی ترین موجود روی زمین است. یکی از این قورباغه ها به اندازه ای سم در بدن خود دارد که می تواند بیش از 10 مرد بالغ را در عرض سه دقیقه بکشد.


قورباغه های زرد روشن فقط در جنگل های بارانی کوچکی در سواحل کلمبیا یافت می شوند و رنگ آنها بعضا بین زرد،نارنجی، و یا سبز کمرنگ متفاوت است. براق بودن ظاهر این حیوانات حقه ای برای ترساندن مهاجمان احتمالی است. طبق مطالعه ای که در سال 2001 توسط کایل سامرز(Kyle Summers)از دانشگاه کارولینای شرقی در گرین ویل انجام شده براق ترین قورباغه ها همیشه سمی ترین هستند.

صرف لمس کردن این گونه از قورباغه لزوما شما را در خطر کشته شدن قرار نمی دهد، چرا که دو زیستان فقط زمانی که ترسیده باشند سم از خود ترشح می کنند. اما بلند کردن این موجودات کوچک و نگه داشتن آنها در کف دستتان بیشتر از چند ثانیه و بدون دستکش خودکشی است.سطح پوست قورباغه سریعا با سمی پوشیده می شود که توانایی آن را دارد تا اعصاب را از کار بیاندازد. در کمتر از یک دقیقه قربانی گرفتگی عضلانی غیر قابل کنترلی را تجربه کرده و نهایتا قلبش از کار می افتد.


دانشمندان تا کنون نتوانسته اند علت دقیق این چنین سمی بودن این نوع قورباغه ها را دریابند. آنها خواستگاه این نوع را تا 40-45 میلیون سال پیش در جنگل های شمال افریقای جنوبی دنبال کرده اند و دریافته اند که پیشینیان آنها سمی نبوده اند. گمان هایی وجود دارد مبنی بر اینکه این موجودات خودشان سم را تولید نکردند بلکه حجم زیادی از سم گیاهان را که اغلب توسط طعمه هایشان مثل مگس ها، مورچه های سمی، جیرجیرک ها، سوسک ها و موریانه ها حمل می شود، بلعیده اند. سوخت ساز بالای بدنشان ممکن است به آنها اجازه داده باشد تا در برابر سم مقاومت کرده و حتی آن را به خود جذب کنند. این تئوری زمانی قوی تر شد که قورباغه هایی که در محیط ازمایشگاهی پرورش پیدا کرده بودند، سمی از خود ترشح نکردند.

جالب اینکه در مطالعه ای که در سال 2014 توسط رلف ساپوریتو (Ralph Saporito) از دانشگاه جان کرول (John Carroll University) اوهایو انجام شده کشف شد که نوزاد این نوع قورباغه از طریق خوردن تخم های نابارور شده، سم مادر خود را دریافت می کند و خود سمی می شود. ساپوریتو این چنین توضیح می دهد:" مادر می تواند برای دفاع از تخم های خود مقداری سم در آنها قرار دهد. به نظر می رسد میزان سم در نوزاد قورباغه ها برای راندن مهاجمین احتمالی مثل سنجاقک های گرسنه کافی است." البته رنگ روشن آنها قبل هر چیز دیگر شکارچی های احتمالی را متوقف می کند.

متاسفانه این گونه به سبب تخریب وسیع زیستگاهشان به خاطر جنگل زدایی، معدن های غیرقانونی طلا و کشت کاکائو جزو گونه های در خطر انقراض به حساب می آید. روزنامه نگار سیمون بارنز(Simon Barnes) در سال 2011 اینطور می نویسد:" حیرت آور است که ما در حال نابود کردن یکی از خارق العاده ترین موجودات روی زمین هستیم. بدون داشتن چنین موجودی که به ما کابوس بدهد ما همه فقیرتر خواهیم بود."

برای حفاظت از این گونه موسسه ی ورلد لند تراست (World Land Trust) منطقه ای در مرطوب ترین جنگل های غرب کلمبیا را برای زیستگاه آنان زیر نظر گرفته است. طبق وب سایت سازمان "تعداد زیادی از گونه ی در خطر انقراض قورباغه طلایی، یکی از شگفت انگیز ترین موجودات روی زمین در محیط غنی این منطقه زندگی می کنند. این حیوانات کوچک که اندازه ی آنها تنها 55 میلی متر است یک میلی گرم در بدن خود زهر دارند."

این وبسایت همچنین توضیح می دهد که چگونه مردم بومی یاد گرفتند تا با آرام مالیدن تیر و دارت خود بر پشت قورباغه بدون صدمه زدن به آن از زهرش استفاده کنند. سلاح هایی که این گونه به زهر آغشته می شدند تا دو سال مرگبار باقی می ماندند.

بی بی سی اگر چه روشی وحشیانه تر را از نحوه ی گرفتن سم از قورباغه توصیف می کند. "اهالی محلی قورباغه ها را از جنگل می گرفتند و درون نی های توخالی حبس می کردند. زمانی که آنها احتیاج به سم داشتند، چوبی نوک تیز را از گلوی قورباغه فروکرده و از یکی از پاهایش بیرون می آوردند. جای تعجب نبود که حیوان بسیار آزرده شده و شروع به ترشح سم نماید، سپس آنها تیرهای خود را در مایع سمی فرو می کردند که یا یک سال موثر بود."

در حال حاضر محققین تمایل به کشف استفاده های ممکن پزشکی به خصوص به عنوان مسکن از زهر این نوع قورباغه دارند. ریچارد فیچ (Richard Fitch) از دانشگاه ایندیانا به بی بی سی می گوید:" ترکیباتی که باعث چنین تاثیرات سمی می شود در اینجا مورد توجه نیست، طرز عملکرد این سم می تواند برای دانشمندان و پزشکان مفید واقع شود. البته خود زهر نمی تواند به عنوان دارو کارایی داشته باشد اما فهمیدن ساختار شیمیایی آن می تواند در طراحی داروهایی بهتر کمک کند.

اگر به زنبور ها کاغذ رنگی دهیم چه می شود ؟؟؟

جانداران

محصول زنبور ها بعد از خوردن کاغذ رنگی !

افراد کمی زنبورها را دوست دارند چون زیاد رفتار دوستانه ای ندارند، اما همه زنبورها هم تهاجمی نیستند. بعضی از آنها خیلی آرام و حتی هیپی هستند. باور نمی کنید؟ نگاهی به تصاویر این لانه ها بیندازید تا متوجه منظور ما شوید.

این لانه ها محصول آزمایشی هستند که توسط Mattia Menchetti، دانشجوی زیست شناسی انجام شده است. او متوجه شد با دادن کاغذهای رنگی به زنبورها آنها خانه های رنگارنگ و متنوعی ایجاد می کنند. و همان طور که می بینید نتیجه این آزمایش کاملا قابل توجه است. درحالیکه آزمایش او کاملا آگاهانه بود، اما گاهی افرادی هم به صورت اتفاقی و با دخالت های ناآگاهانه شان متوجه نتایج جالبی شده اند، مثلا در سال 2012 یک زنبوردار فرانسوی متوجه شد که زنبورهایش عسل آبی و سبز تولید کرده اند، اما چرا؟ حشرات از همه جا بی خبر، از شکری که از اسمارتیزهای M&M در نزدیکی کارخانه پردازش زباله جمع می کردند، ساخته شده بود!

کویری پر از آب

عجایب مکان ها

كویری پر از آب


با شنیدن نام كویر همیشه انسان به منطقه ای خشك و بدون آب فكر میكند. ولی در جنوب صحرای نامیب شن های كویری ساحل اقیانوس اطلس را تشكیل میدهند. دیدن این كویر و این اقیانوس در كنار هم كمی گیج كننده به نظر خواهد رسید.

كویری پر از آب,صحرای نامیب

اقیانوس اطلس/صحرای نامیب

كویری پر از آب,صحرای نامیب

اقیانوس اطلس/صحرای نامیب

كویری پر از آب,صحرای نامیب

اقیانوس اطلس/صحرای نامیب

كویری پر از آب,صحرای نامیب

اقیانوس اطلس/صحرای نامیب

كویری پر از آب,صحرای نامیب

اقیانوس اطلس/صحرای نامیب

كویری پر از آب,صحرای نامیب

اقیانوس اطلس/صحرای نامیب

كویری پر از آب,صحرای نامیب

اقیانوس اطلس/صحرای نامیب

كویری پر از آب,صحرای نامیب

اقیانوس اطلس/صحرای نامیب

كویری پر از آب,صحرای نامیب

برچسب ها کویر آب

درباره ما

سلام من مجید مدیر وبلاگ (عجایب جهان هستی ) که در 92/03/20 تاسیس شد هستم. این وبلاگ مخصوص طبیعت و عجایب آن است و شما در این وبلاگ می توانید درباره ی عجایب جهان ببینید و بخوانید. اگر با شمایی که وبلاگ دارید تبادل لینک کنم، خوش حال می شم. من را ا اسم عجایب جهان هستی لینک کنید و به من خبر دهید تا شما را در اسرع وقت لینک کنم .

افتخارات :
رتبه اول استان تهران - 1396
رتبه دوم استان تهران - 1395
رتبه دوم منطقه 6 - 1396
رتبه سوم منطقه 6 - 1395
در مسابقات فرهنگی و هنری آموزش و پرورشنتیجه تصویری برای ‪iranapps png‬‏

بایگانی

نویسنده

صفحات دیگر

پیوندها

تصاویر برگزیده

شبکه های اجتماعی

اطلاعات سایت

آمار بازدید

  • بازدید کل:

  • بازدید امروز:

  • بازدید دیروز:

  • بازدید ماه قبل:

  • بازدید این ماه:

  • تعداد مطالب:

  • نویسندگان: